Od tych składników zależy rozwój mózgu malucha. Podajesz je dziecku?
Witamina D
Mówi się, że to najważniejszy składnik diety każdego człowieka, działa prawie jak hormon, znajduje się w każdej, najmniejszej komórce naszego ciała. Nic dziwnego, że trzeba jej dostarczać wraz z pożywieniem, ale głównie przez suplementacje, zwłaszcza w naszym regionie świata, gdzie słońca jest jak na lekarstwo.
A jak działa słynna witamina D? To jeden z najważniejszych składników odżywczych dla rozwoju mózgu i układu odpornościowego. Odpowiada za ochronę komórek układu nerwowego, wspomaga produkcje substancji powodujących wzrost neuronów.
Znajdziesz ją: w rybach, tranie i jajkach.
Żelazo i białko
Według naukowców rozwój poznawczy dziecka odbywa się dzięki pracy obszarowi mózgu zwanemu płatem ciemieniowym. Białko i żelazo stają się ważnymi składnikami odżywczymi dla tego regionu, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna uczyć się mówić.
Znajdziesz je: w dyni, słodkich ziemniakach, zielonych warzywach liściastych, mięsie.
Jak wspomniano, mózg i ciało dziecka potrzebują też białka do funkcjonowania i rozwoju inteligencji. Białko to główny budulec wszystkich komórek, ale również prekursor neuroprzekaźników, takich jak serotonina, adrenalina, dopamina, noradrenalina.
Znajdziesz je: w kobiecym pokarmie, chudym mięsie, rybach, kurczaku, fasoli, soczewicy i ciecierzycy
Witaminy A i E
Witamina A pomaga rozwijać obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie wzrokowe i percepcję wzrokowo-przestrzenną. To sprawia, że jest szczególnie ważna, w okolicach 6 miesiąca życia.
Znajdziesz ją: w marchwi, słodkich ziemniakach, szpinaku i dyni piżmowej.
W miarę jak twoje dziecko rozwija się i rośnie, jego rozwój płata czołowego staje się coraz ważniejszy, ponieważ pomaga mu pracować przez bardziej skomplikowane procesy myślowe i uczyć się nowych słów . Witamina E wraz z żelazem, białkiem i DHA są niezbędne dla rozwoju płata czołowego malca.
Znajdziesz ją: w orzechach, nasionach słonecznika, migdałach i orzechach laskowych.
Witaminy z grupy B
Witamina B6 jest niezbędna dla ośrodkowego układu nerwowego podczas jego rozwoju. Jest też koenzymem wspomagającym mózg w przetwarzaniu neuroprzekaźników.
Znajdziesz ją: w bananach, zbożach, marchwi, jajkach, roślinach strączkowych i ziemniakach.
Wszystkie dzieci potrzebują też witaminy B12, która bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jednak witamina ta jest również kluczowym składnikiem odżywczym dla rozwoju mózgu i procesach pamięciowych.
Znajdziesz ją: w mięsie i produktach zwierzęcych.
Witaminą z grupy B jest również niacyna, która pomaga organizmowi zamienić jedzenie w energię, a także utrzymuje w dobrej kondycji układ nerwowy, zwłaszcza obszar zwany móżdżkiem, który odpowiada za koordynację i równowagę - niacyna jest ważnym składnikiem odżywczym, gdy dziecko zaczyna raczkować i chodzić.
Znajdziesz ją: w nasionach dyni, fasoli i roślinach strączkowych.
DHA
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to kwas omega-3, który jest głównym składnikiem strukturalnym mózgu i kory mózgowej.
Znajdziesz go: w tłustych rybach.
Mikroelementy
Miedź jest kluczowym składnikiem odżywczym potrzebnym do wczesnego rozwoju mózgu. maluszki gromadzą ją w okresie życia płodowego, potem trzeba ją dostarczać w z pożywieniem.
Znajdziesz ją: fasoli, wołowinie, wątróbce, grzybach i orzechach.
Selen jest kluczowym składnikiem wielu enzymów i białek, które chronią przed uszkodzeniem komórek mózgowych.
Znajdziesz go: w produktach pełnoziarnistych, w mleku, jogurcie
Gruczoły tarczycy potrzebują jodu, ponieważ pomaga on wytwarzać hormony kontrolujące nasz wzrost, rozwój i metabolizm. Bez odpowiedniej ilości jodu w diecie, dziecko może doświadczyć zahamowania wzrostu lub upośledzenia umysłowego.
Znajdziesz go: w rybach, owocach morza, jajkach, bananach
Gdy dziecko zaczyna raczkować i chodzić, równowaga i koordynacja stają się coraz ważniejsze. Umiejętności te zależą od pracy móżdżku, a ten potrzebuje cynku, aby optymalnie funkcjonować.
Znajdziesz ją: w szpinaku, fasoli, żółtkach jaj i wołowinie.
Foliany
Zgodnie z wytycznymi eskerów kwas foliowy jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym dla rozwijającego się mózgu dziecka. Kwas foliowy sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej u dzieci.
Znajdziesz go: w roślinach strączkowych, brokułach i zielonych warzywach liściastych.
Luteina i cholina
Luteina podobnie jak witamina A, pomaga w przetwarzaniu wzrokowym i rozwoju percepcji wzrokowo-przestrzennej.
Znajdziesz ją: w groszku, brokułach, zielonych warzywach liściastych i dyni.
Cholina to składnik odżywczy, który wspomaga funkcjonowanie komórek mózgowych.
Znajdziesz ją: w wątrobie i owocach morza, jajkach, kalafiorze lub brokułach.